Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

Telšių rajono savivaldybės rezultatai lenkia 37 mažųjų Lietuvos savivaldybių rezultatus

Laisvosios rinkos institutas šiemet jau septintą kartą sudarė Lietuvos savivaldybių indeksą. Skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės. Telšių rajono savivaldybė Lietuvos mažųjų savivaldybių indekse pralenkė 37 mažąsias Lietuvos savivaldybes – reitinge užėmė 17 vietą.

Laisvosios rinkos institutas, išanalizavęs mažųjų Lietuvos savivaldybių rodiklius, Telšių rajono savivaldybėje geriausiai įvertino „Komunalinių paslaugų“, „Sveikatos ir socialinės rūpybos“,  „Mokesčių“ sritis.

„Telšių rajono savivaldybė 2016 m. pasižymėjo gana gerais socialiniais rodikliais. Nedarbas buvo 7,4 proc., tai mažiau už mažųjų savivaldybių vidurkį – 9,7 proc.,“ – teigiama Laisvosios rinkos instituto pranešime. Čia taip pat teigiama, jog ilgalaikių bedarbių dalis siekė 23,6 proc. nuo visų bedarbių (vidurkis 29 proc.), o Telšių rajone mažiau nei vidutiniškai žmonių gavo socialines pašalpas (3,3 proc. lyginant su 4,3 proc. vidurkiu).

Telšių rajone – mažesni mokesčio tarifai

Gyventojams ir verslui aktuali „Mokesčių“ sritis taip pat įvertinta gerai: Telšių rajono savivaldybė yra nustačiusi mažesnį nei vidutinį pagrindinį nekilnojamojo turto mokesčio tarifą (0,5 proc., lyginant su 0,7 proc. vidurkiu). Laisvosios rinkos institutas taip pat pažymi, jog žemės ir pajamų mokesčiai už verslo liudijimus Telšių rajone taip pat žemesni, nei vidutiniai.

Gyventojams primename, jog Telšių rajono savivaldybės taryba 2016 m. buvo nustačiusi 0,5 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės nekilnojamajam turtui mokesčio tarifą, o netvarkomam ar apleistam, nenaudojamam arba naudojamam ne pagal paskirtį nekilnojamajam turtui šis mokestis siekė 1 proc.

Nuomos mokestis už valstybinę žemę, išnuomotą ne aukciono būdu, priklausomai nuo turto grupės, siekė nuo 0,7 iki 2,5 proc,; apleistai, nenaudojamai žemei – 4 proc. žemės vertės.

Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu žemės mokesčio tarifas 2016 metų mokestiniam laikotarpiui buvo nuo 0,4 iki 1,7 proc. priklausomai nuo žemės paskirties.

„Mokestinė našta nekilnojamojo turto ir žemės mokesčių mokėtojams ženkliai nekito ir 2017 metais. Nekilnojamojo turto mokesčio tarifas nuo 2013 metų mokestinio laikotarpio nekinta, t.y. 0,5 proc. nekilnojamojo turto mokestinės vertės. Didesnis – 1 proc. –  tarifas taikomas netvarkomam arba apleistam nekilnojamajam turtui. Žemės mokesčiai kito neženkliai net ir turint omenyje, kad žemės mokesčiui skaičiuoti sklypų vertė nuo 2013 metų kasmet didėjo dėl pereinamojo laikotarpio  nuo  žemės sklypų valstybinės kainos iki vidutinės rinkos vertės taikymo mokesčiui skaičiuoti. Nenaudojamų, apleistų žemės sklypų savininkai (nuomininkai) mokėjo didesnius žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčius“, – Laisvosios rinkos instituto teigiamai įvertintą rodiklį komentuoja Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.  

Gerinami kiti rodikliai

Laisvosios rinkos instituto duomenimis, aukštam „Komunalinių paslaugų“ balui įtakos turėjo keli rodikliai. Pirma, nepriklausomi šilumos gamintojai pagamino 68 proc. šilumos energijos (vidurkis 11 proc.). Antra, geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina telšiškiams buvo mažesnė nei vidutinė (1,68 eur. Už kub., lyginant su 2,16 eur. Už kub). Trečia, daugiabučių administravimo ir buitinių atliekų surinkimo sektoriuose neveikė savivaldybės įmonės, o paslaugos buvo perkamos rinkoje.

Laisvosios rinkos institutas taip pat nurodė sritis, kuriose Telšių rajono savivaldybė galėtų pagerinti rodiklius: rekomenduota sumažinti nuosavų pastatų ir patalpų ploto – 2016 m. parduoto ploto dalis nuo parduodamų objektų sąrašo sudarė 7 proc.

„Sutinkame su šia rekomendacija ir jau esame pradėję sparčiau pardavinėti mums priklausančią nuosavybę“, – teigia Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.

2016 m. Telšių rajono savivaldybė pardavė 4 nekilnojamojo turto objektus, o iki 2017 m. lapkričio 1 d. – jau 12 nekilnojamojo turto objektų.

Lietuvos savivaldybių indekso sudarytojas taip pat nurodė, kad Telšiuose, skirtingai nei kituose rajonuose, savivaldybei ar jos įstaigoms priklausė pirtys ir rekomendavo pagalvoti, kaip ilgalaikėje perspektyvoje atsisakyti pirčių ar perduoti jas privačiam sektoriui.

Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas pažymi, jog savivaldybės administracijos  veikla turi būti organizuojama ne dėl indeksų ar reitingų, o dėl paslaugų, rezultatų žmogui. Tad, atsižvelgdama į gyventojų pageidavimus, Telšių rajono savivaldybės administracija nenutrauks pirčių veiklos. Taip pat primename, kad  Telšių rajono savivaldybės taryba savo sprendimu asmenis, sulaukusius 70 metų ir daugiau, atleido nuo Telšių rajono savivaldybės teritorijoje veikiančių pirčių teikiamų paslaugų mokesčio.

Telšių rajono savivaldybė – draugiška investuotojams

Laisvosios rinkos instituto duomenimis, Telšių rajono savivaldybė, kuri reitinguojama su 54 mažosiomis Lietuvos savivaldybėmis, lenkia 41 savivaldybę rodiklių grupėje „Gyventojui“. Šioje grupėje vertinamos šios sritys: komunalinės paslaugos, transportas, švietimas, sveikata ir socialinė rūpyba.

Rodiklių grupėje „Investuotojui“ Telšių rajono savivaldybė savo rezultatais lenkia 37 savivaldybes. Šioje grupėje vertinami mokesčiai bei investicijos ir plėtra – vietinių ir užsienio investicijų pritraukimas, ekonomikos aktyvumas ir kt.

Laisvosios rinkos institutas taip pat pažymi, jog Telšių rajone, lyginant su aplinkiniais rajonais, labiausiai paaugo veikiančių ūkio subjektų skaičius, tenkantis 1000 gyventojų (2016-ieji lyginami su 2015 –aisiais).

Išsamiai su Lietuvos savivaldybių indeksu galite susipažinti Laisvosios rinkos instituto svetainėje www.llri.lt

 

SKAISTĖ SADONYTĖ

El. p. skaiste.sadonyte@telsiai.lt       
Tel.: (8 444) 22365; +370 675 62447

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra