Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Sausis
    2022     
 

VIETOVARDŽIAI ATGIMS GATVIŲ PAVADINIMUOSE

Jei Telšių rajono savivaldybės taryba pritars, artimiausiu metu iš užmaršties bus prikelti dar du vietovardžiai. 2019 m. spalio 25 d. posėdžiavusi Gatvių ir kitų objektų pavadinimams parinkti komisija Viešvėnų seniūnijos Kveilių kaimo gatvei parinko panaikinto Putelių kaimo vardą, o Nakrošiškių kaimo gatvei – kažkada čia buvusio Sugaudžių viensėdžio vardą. Nors pastarasis kilęs iš pavardės, prieštaraujančiųjų nebuvo: pritarė tiek seniūnija, tiek visi komisijos nariai. Tik vieno balso persvara buvo pritarta Putelių g. pavadinimui: seniūnija, apklaususi gyventojus, siūlė Šaltinėlio g. pavadinimą, kiti komisijos nariai – Kveilių g. Nors šios Viešvėnų apylinkės turtingos legendomis apipintų geografinių objektų, jų vardais arba jau pavadintos gatvės, arba vardai gatvėms netinkami: Alkos, Garbės, Sterblės ir kiti.

Nebuvo vieninga komisija ir dėl kitų gatvių pavadinimų. Gadūnavo seniūnijos Kęstaičių kaimo gatvei siūlyti Alsėdžių, Rukupio vardai, tačiau parinktas Gynėjų g. pavadinimas 1886 m. įvykiams atminti: šiame kaime buvusią Šv. Roko bažnyčią net du mėnesius paprasti žemaičiai kaimiečiai, rizikuodami savo gyvybėmis, gynė nuo caro valdžios užmojų ją uždaryti. Nors žemaičiai pralaimėjo, caro kazokų buvo sumušti ir ištempti iš bažnyčios, o pati bažnyčia netrukus sulyginta su žeme, šis įvykis tapo vienu ryškiausių žemaičių pasipriešinimo carinei valdžiai epizodų.

Iš Plungės rajono Eivydų kaimo į Kęstaičių kaimo vieną sodybą atvingiuoja Atžalyno  gatvė. Mažai atkarpėlei Telšių rajone taip pat būtinas pavadinimas, tačiau dėl techninių priežasčių suteikti to paties Atžalyno g. pavadinimo negalima. Netoliese, jau Telšių rajono teritorijoje, yra Eivydų pilkapynas, greičiausiai čia yra buvusi ir Eivydų kaimo dalis (tikslių duomenų nepavyko rasti). Komisija nutarė trumputei gatvei parinkti Eivydų g. pavadinimą.

Gadūnavo seniūnijos Kalnėnų kaimo gatvei parinktas Šilelio g. pavadinimas. Šiai gatvei pavadinima renkamas antrą kartą. Komisija buvo nutarusi kreiptis į Telšių rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybą, prašydama apsvarstyti, ar gatvei Kalnėnų kaime tiktų Praniauskų g. pavadinimas. Taryba suabejojo, ar nebus painiavos dėl panašių pavadinimų: K. Praniauskaitės g. (Telšiuose) ir Praniauskų g. (Kalnėnų kaime).  Netoli šios gatvės XIX a. viduryje gyveno bajorai Praniauskai. Nors šiandien paprastai prisimenama poetė Karolina Praniauskaitė, tačiau visa Praniauskų šeima daug nusipelniusi mūsų kraštui. Būtent šios šeimos nariai pastebėjo Antano Baranausko poetinį talentą, padėjo jam įstoti į Varnių kunigų seminariją (nors ir prieštaravo santuokai su sunkiai sergančia Karolina). Jei ne Praniauskai, kažin ar Antanas Baranauskas būtų parašęs lietuvių literatūros šedevrą „Anykščių šilelis“. Žodis šilelis bene kiekvienam lietuviui dažniausiai asocijuojasi su šia poema. Tikimės, kad ir gatvės pavadinimas, jei Savivaldybės taryba jam pritars, primins ne tik graudžią meilės istoriją, bet ir seniai pamirštus Žemaitijos šviesuolius, patriotus, poetus. Juk Kalnėnų kaime yra gimęs ir poetas, muziejininkas Pranas Genys. Gražus sutapimas, kad šios gatvės ir Palangos plento sankirtoje jau pradėtas sodinti Europos miškas. Nors žodis šilas reiškia spygliuočių mišką, bet ir A. Baranausko apdainuotame šilelyje tilpo kone visos Lietuvos gamta, kaip ir istorija.

Komisijos pirmininkė Birutė Žulkutė

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas: