Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
30310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930010203
Birželis
    2022     
 

Kalbininko konsultacijos
ATMINTINĖS  
AKTUALU ŠIANDIEN  
VALSTYBINĖS KALBOS VARTOJIMO IR TAISYKLINGUMO KONTROLĖ  
YPATINGOS REIKŠMĖS DOKUMENTŲ PAVADINIMAI   

VALSTYBINĖS KALBOS VARTOJIMO IR TAISYKLINGUMO KONTROLĖS PLANAS

 
LIETUVIŲ KALBOS DIENŲ RENGINIŲ PLANAI  
LIETUVIŲ KALBOS DIENOS  

Kalbos konsultacijos telefonu
Valstybinėje lietuvių kalbos komisijoje  (85) 272 45 20

Gedimino pr. 60, LT-01110 Vilnius
El. p. [email protected]  arba [email protected]
Interneto svetainė http://www.vlkk.lt

Telšių rajono savivaldybės administracijoje (8444) 5 61 74
Žemaitės g. 14
LT-87133 Telšiai
El. p. [email protected]


 


IŠ DONELAIČIO – Į LIPSKIO KALNO AR LAZDYNĖLIŲ GATVĘ?

Komisija gatvių ir kitų objektų pavadinimams parinkti gavo prašymą parinkti pavadinimą K. Donelaičio gatvės atšakai. Gatvelė trumpa, yra miesto dalyje, kurios beveik visų gatvių pavadinimai susieti su Mažąja Lietuva. Toks gatvių pavadinimų parinkimo principas labai geras, tačiau įmanomas tik vienu metu planuojant didesnės teritorijos gatves. Tad neatsitiktinai viena didesnių už Regioninės Telšių ligoninės gatvių pavadinta įžymiojo Mažosios Lietuvos poeto Kristijono Donelaičio vardu.

Plačiau
NAUJOS SENOS RAŠYBOS TAISYKLĖS

Bet kurių kalbos normų, arba taisyklių, dažnas kaitaliojimas nėra geras dalykas. Kartą mokykloje išmokę labai nenoriai mokomės naujų. Prieš daugybę metų buvo leista dalyvines, padalyvines ir pusdalyvines aplinkybes arba skirti iš abiejų pusių kableliais, arba neskirti. Atrodo, daug lengviau, skiri savo nuožiūra. Bet seniau išmokę, kad skirti būtina, ir dabar skiria. Arba susipainioja ir, nebežinodami, kaip reikėtų, skiria tik iš vienos pusės. Skyrybos taisyklės dar ir po to iš esmės keistos net du kartus, o štai rašybos beveik nekito daugelį dešimtmečių. Ir rasti jų vienoj vietoj negalėjai: dalis buvo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimuose, o kitos tik šios komisijos patvirtintame leidinyje „Lietuvių kalbos rašyba ir skyryba“ (Vilnius, 1992), kuris jau buvo tapęs bibliografine retenybe. Todėl naujos ilgai žadėtos rašybos taisyklės tikrai buvo labai lauktos.

Plačiau
VASARIO 28 D. MUS VĖL SUBURS NACIONALINIS DIKTANTAS

Nacionalinis diktantas Luokėje

VšĮ Pilietinės minties institutas kartu su projekto partneriais 2020 m. vasario 28 d. 11 val. (penktadienį) kviečia lietuvių kalbos mylėtojus rašyti Nacionalinį diktantą. Nacionalinis diktantas bus transliuojamas per LRT Radiją.

Telšiuose Nacionalinį diktantą galėsite rašyti Telšių rajono savivaldybės administracijos Didžiojoje salėje (išankstinė registracija nebūtina). Taip pat galima rašyti ir bibliotekose, įmonėse, įstaigose (jei jos organizuos). Diktantą rašo daugelis mokymo įstaigų, susitarus iš anksto, gali jose rašyti ne tik mokiniai ir mokytojai, bet ir visi, kuriems patogu. Ypač gražu, kai kartu rašo ir vaikai, ir jų tėveliai, seneliai, mokytojai...

Plačiau
VIETOVARDŽIAI ATGIMS GATVIŲ PAVADINIMUOSE

Jei Telšių rajono savivaldybės taryba pritars, artimiausiu metu iš užmaršties bus prikelti dar du vietovardžiai. 2019 m. spalio 25 d. posėdžiavusi Gatvių ir kitų objektų pavadinimams parinkti komisija Viešvėnų seniūnijos Kveilių kaimo gatvei parinko panaikinto Putelių kaimo vardą, o Nakrošiškių kaimo gatvei – kažkada čia buvusio Sugaudžių viensėdžio vardą. Nors pastarasis kilęs iš pavardės, prieštaraujančiųjų nebuvo: pritarė tiek seniūnija, tiek visi komisijos nariai. Tik vieno balso persvara buvo pritarta Putelių g. pavadinimui: seniūnija, apklaususi gyventojus, siūlė Šaltinėlio g. pavadinimą, kiti komisijos nariai – Kveilių g. Nors šios Viešvėnų apylinkės turtingos legendomis apipintų geografinių objektų, jų vardais arba jau pavadintos gatvės, arba vardai gatvėms netinkami: Alkos, Garbės, Sterblės ir kiti.

Plačiau

Archyvas