Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Liepa
    2022     
 

STEAM ATVIROS PRIEIGOS CENTRŲ TINKLO STRATAS

 Siekiant ugdyti mokinių gamtos mokslų, matematinį, technologinį ir inžinerinį raštingumą, šių metų spalio 27 d. Lietuvoje startavo STEAM atviros prieigos centrų tinklas, apimantis regioninius centrus Telšiuose, Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Utenoje bei metodinius centrus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Pagrindinės Centrų tinklo veiklos orientuotos į mokinių, kaip ateities STEAM mokslų sričių tyrėjų, ugdymą, jų pasiekimų ir praktinių gebėjimų gerinimą STEAM mokslų srityse. Veiklomis taip pat  bus siekiama skatinti mokinių bei visuomenės domėjimąsi STEAM mokslų naujausiais išradimais, su jais susijusių pramonės šakų pasiekimais, vystymo galimybėmis Lietuvoje ir pasaulyje, tobulinti mokytojų kompetencijas STEAM mokslų srityse.

Atidarymo proga visuose Centruose vyko STEAMLT atidarymo penkiakovė. Telšių rajono 7–12 (I – IV gimnazijų) klasių bendrojo ugdymo mokyklų mokinių ir mokytojų komandos išbandė savo jėgas Telšių STEAM atviros prieigos centro laboratorijose, rungtyse: „Cheminė mozaika“, „Vibro vabaliukai“,  ,,M-botų kovos“. Džiugu, kad  M-botų rungtyje  Respublikos  mastu visas prizines vietas laimėjo telšiečiai. Pirmąją vietą laimėjo – Telšių rajono Tryškių Lazdynų Pelėdos gimnazijos komanda ,,Margaspalvis drugys“ (Nerijus Kenzgaila ir Mykolas Maneikis), antrąją vietą – Telšių rajono Luokės Vytauto Kleivos gimnazijos komanda ,,Integracija“ (Vygintas Grubliauskas ir Aivaras Stankūnas) ir trečiąją vietą Telšių Žemaitės gimnazijos komanda ,,Komanda“.

Robotas valdomas čiuptuvais.

Komandos ,,M-botų kovos“ užduotį atliko su išmaniuoju įrenginiu valdomu robotu su čiuptuvais (MakeBlock Ultimate 2.0), kuris gali sugriebti objektus ir nugabenti į atitinkamą vietą. Robotas su čiuptuvais reikalauja greičio įvertinimo posūkiuose, atidumo ir tikslumo objektų sugriebime ir gabenime. Iššūkio metu mokiniai gabeno kubiuką ir kamuoliuką atitinkamose trasose. Laimėjo tie,  kurių laikai buvo trumpiausi. Komanda ,,Margaspalvis drugys“ trasą įveikė per 77 sekundes,  komanda ,,Integracija“ per 86 sekundes  ir  komanda ,,Komanda“ per 92 sekundes.

 ,,Buvo įdomu  dirbti su mokiniais. Rungtyje mokiniams sekėsi puikiai. Visos trys užimtos prizinės vietos rodo, jog galime dirbti tikslingai bei reikalinga linkme. Šie rezultatai tik dar labiau motyvuoja dirbti. Robotai yra labai svarbi gamybos dalis pramonėje. Kiekvienais metais yra įdiegiama vis daugiau robotų. Jie gali atlikti sudėtingus darbus neįtikėtinu tikslumu, tačiau robotai negali veikti vieni, tad labai svarbu mokėti robotus valdyti“, –  kala Telšių STEAM atviros prieigos centro metodininkas Rokas Stankevičius.

Mechatronikos laboratorijoje esantys robotai.

,,Stiprūs Tvirti Energingi Atkaklūs Mokslininkai, tokią šmaikščią STEAM vertimo iš žemaičių kalbos versiją, tiesioginėje STEAMLT tinklo atidarymo  renginio  transliacijoje, pateikė Telšių STEAM centro metodininkas Artūras Domarkas, pristatydamas regiono STEAM centrą. Visų mokyklų mokiniai  dalyvaudami penkiakovės rungtyse pademonstravo, kad jie atitinka šias STEAM savybes.  Kaip teigia, mokiniai  ir mokytojai jie  kuo dažniau norėtų atvykti į centro laboratorijas ir naudojant šiuolaikines priemones praktiškai išbandyti  mokykloje įgytas žinias. Ir tai pavirtina, kad mūsų  STEAM centras – tai erdvė, kur gali pasireikšti geriausi talentai! Tai investicija į ateitį“, – teigia Telšių STEAM atviros prieigos centro vedėja Rita Vargalytė.

 Telšių STEAM atviros prieigos centro vedėja Rita Vargalytė.

„Pirmasis atidarymas jau įvyko spalio 27 d., kai STEAM centrų tinklo startui teletiltu susijungė 10 Lietuvos miestų. Neužilgo jau galėsime džiaugtis ir oficialiu STEAM centro atidarymu mūsų mieste, liko visai nedaug. Nuoširdžiai džiaugiuosi ir dėkoju visiems prisidėjusiems, kad STEAM centras virto realybe. Visi dažniausiai pastebime ir džiaugiamės galutiniu rezultatu, pamiršdami tuos, kurie pirmieji dėjo žingsnius, kad gautume rezultatą. Tariu paprastą, bet nuoširdų žodį AČIŪ Savivaldybės administracijos darbuotojams, išskirtinai Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojai Daivai Tūmienei. Jūsų darbas dažnai nematomas, bet tikiu, kad aktyvus besilankančiųjų mokinių skaičius STEAM centre bus geriausia padėka. Norėtųsi, kad netolimoje ateityje šis centras taptų naujai atrasta ir populiaria erdve jaunimo mokymuisi. Šiame centre vaikai galės ugdyti tyrinėjimo gebėjimus ir praktinėmis galimybėmis įtvirtinti jau turimas teorines žinias. Mano, kaip Administracijos direktoriaus lūkestis, kad palaipsniui į STEAM centro veiklą aktyviai įsitrauktų ir verslas. Jo įsitraukimas svarbus ne tik materialine parama tolesnei centro plėtrai, bet ir čia besimokantiems vaikams. Itin svarbu įmonių sąmoningumas, kad jaunoji karta, kuo anksčiau susipažintų ir suvoktų technologijų svarbą ir jų pritaikymą. Tad pirmyn ir sėkmės visai STEAM bendruomenei žengiant pirmuosius žingsnius į praktinį technologijų pažinimą!“, – mintimis dalijasi Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus.

Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Katkus, STEAM centro metodininkas Artūras Domarkas.

Apie Telšių STEAM centro įsikūrimo priešistorę komentuoja Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotoja Daiva Tūmienė:

Telšių STEAM atviros prieigos centro metodininkas Rokas Stankevičius, Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Lina Leinartienė ir vedėjos pavaduotoja Daiva Tūmienė.

STEAM atviros prieigos centrų kūrimas pradėtas dar prie šešerius metus. 2016 m. gegužės mėn. Telšių rajono savivaldybėje įvyko pirmasis susitikimas su Švietimo ir mokslo ministerijos (dabar – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija) ir Ugdymo plėtotės centro atstovais.

2018 m. šalies mastu vėl buvo grįžta prie STEAM centrų kūrimo – patvirtinta nauja Gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, matematikos tyrimų atviros prieigos centro veiklos aprašo redakcija. Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu nutarta STEAM kurti Telšių „Džiugo“ gimnazijos patalpose, kaip Telšių švietimo centro struktūrinį padalinį, kuriame veiktų dvi standartizuotos laboratorijos. Jose būtų organizuojami 7–12 klasių mokinių formaliojo ugdymo užsiėmimai, o pagal neformaliojo ugdymo programas užsiėmimai vyktų 1–12 klasių mokiniams.

2019 m. Telšių rajono savivaldybės administracijos ir Telšių švietimo centro  atstovai lankėsi Panevėžyje ir domėjosi robotikos centro „RoboLabas“ įkūrimu, veikla, patalpų paruošimu.

2020 m. pabaigoje buvo suremontuotos STEAM centro patalpos. STEAM centro laboratorijų priemonės ir baldai buvo perkami projekto „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ lėšomis centralizuotai. 2021 m. buvo gauta daug priemonių STEAM centro veiklai. Į pagalbą pasikviesti mokytojai dalykininkai džiaugėsi kokybiškomis priemonėmis ir perspektyva jas naudoti ugdyme. Telšių švietimo centras subūrė profesionalią STEAM centro pedagogų komandą. 

Lygiagrečiai buvo rengiama teisinė bazė: sutvarkyti patalpų nuosavybės dokumentai, patvirtinti Telšių švietimo centro, STEAM centro nuostatai, etatai, darbuotojų pareigybių aprašymai ir kt.

Per visą šį laikotarpį sistemingai susitikimus su STEAM centrų kūrėjais organizavo projekto „Mokyklų aprūpinimas gamtos ir technologinių mokslų priemonėmis“ vadovė ir projekto administratorė. Siekiant užtikrinti kolegialią ir veiksmingą STEAM centrų veiklą bei tarpusavio dermę, nuo 2019 m. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje veikė sudaryta STEAM centrų koordinavimo taryba iš Metodinių ir Regioninių centrų, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ir kitų suinteresuotų institucijų deleguotų atstovų. Telšių STEAM centrui atstovavo Rita Vargalytė, dabar Telšių švietimo centro skyriaus vedėja. Ši koordinavimo taryba intensyviai dirbo, kurdama STEAM centrų veiklos modelį. Veiklos modelyje buvo aptarti esminiai centrų įveiklinimo aspektai: STEAM metodinių ir regioninių centrų strateginiai tikslai, uždaviniai, STEAM ugdymo samprata ir centrų prioritetiniai siekiai, STEAM centrų veiklų organizavimo ir kokybės užtikrinimo gairės, veiklų koordinavimas, logistikos modelis, veiklų finansavimas, STEAM centrų valdymo ir administravimo struktūra, teisinis reglamentavimas, centrų tvarumo strategija, metodinės medžiagos kūrimas, atnaujinimas, metodininkų mokymai, STEAM centrų IT platforma, bendradarbiavimo modelis ir kt.

Savivaldybės administracijoje prie STEAM centro kūrimo veiklų dirbo Statybos ir urbanistikos, Buhalterinės apskaitos, Ekonomikos ir turto valdymo skyriai.

Čia tikrai tinka girdėtas posakis „Jeigu nori eiti greitai – eik vienas. Jeigu nori nueiti toli – eikime kartu.

Laboratorijos reikmenys.

Mechatronikos laboratorija.                                                   

 


 


Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra