Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Spalis
    2021     
 

KĄ PRIMINS GATVIŲ PAVADINIMAI?

Spalio 25 d. 9 val. Komisija gatvių ir kitų objektų pavadinimams parinkti svarstys, kokie pavadinimai tiktų net kelioms Telšių rajono savivaldybės Viešvėnų ir Gadūnavo seniūnijų gatvėms.

Gadūnavo seniūnijos Kalnėnų kaimo gatvei pavadinimas renkamas jau daugiau kaip pusmetį. Prašymo suteikti gatvei pavadinimą iniciatorė pasiūlė parinkti Slėnio g. pavadinimą. Komisijos narės apžiūrėjo šią vietovę. Visa gatvė leidžiasi kalniukais į slėnį, tačiau jo taip ir nepasiekia. Jei atsižvelgtume į reljefą, jai labiau tiktų Kalno, Kalvų, Šlaito pavadinimai. Žodžio slėnis reikšmė – loma, siauras pailgas pažemėjimas su aiškiais šlaitais („Dabartinės lietuvių kalbos žodynas“). Šiose apylinkėse yra gimę net du poetai: Pranas Genys, muziejininkas, Žemaičių muziejaus „Alka“ įkūrėjas, ir Karolina Praniauskaitė (abiejų vardu jau yra pavadintos gatvės Telšiuose). Dauguma Karolinos Praniauskaitės artimųjų buvo patriotai, dalyvavo sukilimuose. Būtent jie pastebėjo Antano Baranausko poetinį talentą, padėjo jam įstoti į Varnių kunigų seminariją (nors ir prieštaravo santuokai su sunkiai sergančia Karolina). Todėl komisija kreipėsi į Telšių rajono savivaldybės kultūros ir meno tarybą, prašydama apsvarstyti, ar gatvei Kalnėnų kaime tiktų Praniauskų g. pavadinimas. Rugsėjo 2 d. posėdžiavusi taryba konkretaus atsakymo nepateikė: suabejota, ar nebus painiavos dėl panašių pavadinimų: K. Praniauskaitės g. (Telšiuose) ir Praniauskų g. (Kalnėnų kaime). Tarybos pirmininkas Algirdas Žebrauskas pasiūlė Praniauskų Dvaro g. arba Praniauskų Palivarko g. pavadinimus. Taryba nutarė ateityje surengti platesnes diskusijas dėl šio pavadinimo. Kadangi Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyrius pakartotinai kreipėsi į Gatvių ir kitų objektų pavadinimų parinkimo komisiją dėl pernelyg ilgai užsitęsusio pavadinimo parinkimo proceso, komisija klausimą svarstys iš naujo ir parinks pavadinimą, nesusijusį su asmenybėmis, nes ši komisija pagerbimo klausimų nesprendžia.

Netoli Kalnėnų esančio Kęstaičių kaimo gatvei (Alsėdžių link) taip pat prireikė pavadinimo. Seniūnija pasiūlė Alsėdžių g. pavadinimą. Vietovė ypatinga. Šiame kaime 1886 m. rudenį, nuo rugsėjo 24 d. iki lapkričio 19 d., šimtai krašto tikinčiųjų gynė bažnyčią, kad jos neuždarytų caro valdžia. Nelygioje kovoje su caro kazokais gynėjai po 2 mėnesių budėjimo dieną ir naktį pralaimėjo, tačiau iš bažnyčios nepabėgo, sumušti, kruvini kazokų buvo jėga ištempti lauk, kai kurie suimti. Žemaičių krauju aplaistyta bažnyčia sulyginta su žeme.

Viešvėnų seniūnijos Kveilių ir Nakrošiškių kaimų, kurių gatvėms reikia pavadinimų,  apylinkės mena kur kas senesnius laikus, galbūt skaičiuojamus tūkstantmečiais. Jau antrą šimtmetį netoli šių kaimų esančios teritorijos traukia archeologų dėmesį. Kiekvienas kampelis, kalvelė apipinti legendomis. Bene žinomiausi Alkos ir Garbės (arba Sterblės) kalneliai. Čia pat ir panaikintas Putelių kaimas. Seniūnijos gyventojai prašo šias gatves pavadinti Šaltinėlio (ištryškusio čia sovietmečiu) ir Sugaudžių (panaikintas viensėdis, vietovardis kilęs iš pavardės) arba Liūnų  (netoli esantis kaimas) vardais.

Kokius pavadinimus suteikti gatvėms, spręs Telšių rajono savivaldybės taryba, sprendimo projektą, atsižvelgęs į gautus pasiūlymus, parengs Savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turto valdymo skyrius. Komisijos posėdis atviras. Kviečiame visus, turinčius idėjų, kaip pavadinti minėtas gatves, aktyviai dalyvauti arba iš anksto siųsti pasiūlymus el. paštu birute.zulkute@telsiai.lt. Daugiau informacijos norintiems dalyvauti tel. (8 444) 56174).

Komisijos pirmininkė Birutė Žulkutė    

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas: