Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
27282930310102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Rugpjūtis
    2020     
 

TREČIASIS SKAITYMO MARATONAS TELŠIUOSE – ŽEMAITIŠKAS

Kovo 5 d., per Užgavėnes, beveik 7 valandas skaitymo maratone „Laumių pėdomis per Žemaitiją“, kuris vyko Savivaldybės administracijos salėje, žiema varyta iš kiemo garsiu skaitymu: daugiau kaip 130  įprastų ir dar nematytų personažų sulėkė, suskrido skaityti padavimų apie įvairias Žemaitijos vietoves. Dauguma skaitė žemaitiškai, kiti – kaip kas mokėjo.

Džiugo kalnas, Laumės Pėda, Girgždūtė, Varniai, Telšiai, Germantas, Šatrija, Gomaliai, Moteraitis, Zdoniškė, Barvydžiai, Debesnos, Lesiekai, Zdoniškė, Bivainė, Ubiškė, Gludas, Paršežeris... Skamba tarsi kokie burtažodžiai šimtmečius, o gal kai kurie ir tūkstantmečius menantys Žemaitijos vietovardžiai. Vienų jų kilmę nesunku paaiškinti, kitų nebeįmanoma, vieni mūsų, žemaičių, kiti iš labai senų laikų – kuršiški, o gal net kadaise čia gyvenusių estų, suomių protėvių palikti. Tad ar galėjo šiais, Žemaitijos ir Vietovardžių metais, per Užgavėnes Telšių rajono savivaldybėje surengtas skaitymo maratonas būti ne žemaitiškas ar skirtas ne Žemaitijos vietovardžiams? Žemaitiškai dalyvius pasveikino ir luokiškių tarme padavimą apie Luokę perskaitė rajono meras Petras Kuizinas. Apie savo prosenelę Biržuvėnų laumę bei jos paliktas pėdas – laumė iš Telšių. Strazdanotos svetimšalės iš Buožėnų mokyklos-darželio ne vienam telšiškiui nosį nušluostė: pasiklausykite, kaip reikia žemaitiškai skaityti! Jauniausia skaitovė – 5 metų raganaitė Emilija iš lopšelio-darželio „Berželis“. Ji skaitė kartu su geroookai vyresne raganaite – 6 metų Marija ir taip pat šešiamečiu svetimšaliu Emiliu.  Mažieji kartu su auklėtojomis ir darželio direktore Irena Daubariene ne tik puikiai skaitė, bet ir surengė tikrą Užgavėnių muzikinį prisistatymą. Su kaukėmis į maratoną atvyko ir visus palinksmino, o po to ir puikiai paskaitė tuzinas lopšelio-darželio „Eglutė“ mažųjų. Smagu, kad jiems pavyzdį rodė ne tik auklėtojos, direktorė Vita Gailienė, bet ir mamos.  Patys vyriausi tarp moksleivių – „Džiugo“ gimnazistai su mokytoja  Rasa Dobrovolskyte Veitiene. Didžiulis būrys „Germanto“ progimnazijos 5–8 klasių mokinių kartu su mokytoja Daiva Liutkute ir bibliotekininke Sigita Vilčinskiene skaitė apie Platelius. Visą valandą su mokytojomis Irma Klaišyte, Irena Bugeliene, Eugenija Kavaliauskiene nepailsdami vėl ir vėl padavimus skaitė „Atžalyno“ progimnazijos pradinukai, išgelbėję, kad maratonas nenutrūktų, mat kiti užsiregistravę dalyviai kiek vėlavo. Savo kūrybos padavimus skaitę Telšių „Kranto“ progimnazijos 12–15 metų moksleiviai su mokytoja Genovaite Juškiene, pajutę, kaip smagu gali būti skaityti garsiai, sėdint toje pačioje vietoje, kurioje Telšių rajono meras veda Tarybos posėdžius, patys prašė leisti dar paskaityti. Kai kurie net nebesuskaičiavo, kiek kartų  sėdo prie mikrofonų. Vieni paskutinių maratono dalyvių – lopšelio-darželio „Mastis“ 6–7 metų auklėtiniai, auklėtojos ir direktorė Danutė Popovič, kuri, kaip ir šio darželio auklėtoja Janina Jankauskienė, kasmet dalyvauja ir maratone (nors kartu su auklėtiniais negalėjo atvykti), ir Nacionalinio diktanto konkurse. 

Skaitymo maratonai nėra konkursai, juose nesiekiama kuo išraiškingiau, gražiau už kitus perskaityti tekstą. Čia gali skaityti ir pajusti skaitymo balsu malonumą kiekvienas: ir  tebeskiemenuojantis, ir skaitymo sutrikimų turintis, ir  manantis, kad gal jau pamiršo, kaip  tai daroma. Džiugina jau besiformuojanti tradicija skaityti kartu kelių kartų atstovams: vaikams pavyzdį rodo mamos, močiutės (deja, nei tėčių, nei senelių dar nebuvo), mokytojos, auklėtojos, darželių, mokyklų vadovės (kažkodėl taip pat tik moterys...), Telšių rajono savivaldybės specialistai, vadovai. Tikimės, kad skaitymo maratonai vyks kasmet, kad nepristigs norinčiųjų juose dalyvauti, kad neišnyks skaitymo balsu tradicija kiekvieno mūsų namuose. Tereikia tik pajusti, kaip malonu pačiam skaityti ir kito klausyti, kaip mezgasi bendrystės jausmas tarp skaitančiojo ir klausančiojo. Deja, ne visi maratono dalyviai sugebėjo ar norėjo paskaityti žemaitiškai: mažiesiems darželinukams dar sunku perskaityti ir paprastai. Bet kai kurie pradinukai žemaitiško skaitymo meną jau puikiausiai įvaldę. Vyresnieji mokiniai vieni kuklinosi, kiti sakė nemoką, retas žemaitiškai teskaitė. Bet pasiklausę, kaip gražiai tarsi srauni upė teka žemaičių kalba jų mokytojų, mamų, Vincento Borisevičiaus gimnazijos ketvirtokų, tos pačios gimnazijos trečiokės Martos ir jos mamos, Telšių rajono savivaldybės administracijos darbuotojų ir kitų dalyvių lūpose, pripažino, kad gražiau skamba žemaitiškai skaitomas kūrinys. Šis skaitymo maratonas iš dalies atspindėjo dabartinę žemaičių tarmės būklę: tarmė dar tokia gyva, kad daugelis pirmą kartą matomą bendrine kalba parašytą tekstą iš karto gali skaityti žemaitiškai. Bet pavojaus varpu irgi galima skambinti: dalis paauglių Žemaitijos sostinėje arba nebemoka žemaitiškai, arba gėdijasi ja kalbėti ar skaityti. Belieka viltis, kad už sostinės ribų gimtoji tarmė kur kas gyvesnė.

Kitų metų skaitymo maratonui tema dar neparinkta. Laukiame ir visų Jūsų pasiūlymų el. paštu birute.zulkute@telsiai.lt. Galbūt vertėtų tęsti žemaitiško skaitymo tradiciją? Juk žemaitiškai skaityti galima bet ką, net ir įstatymus. Būtų smagu, jei į skaitymo maratoną įsijungtų ne tik Telšių, bet ir toliau esančios mokyklos ar kitos įstaigos, nes šiuolaikinės technologijos leidžia nepaisyti atstumų.

Maratonas buvo transliuojamas tiesiogiai Telšių rajono savivaldybės interneto svetainėje www.telsiai.lt, čia galite rasti ir įrašą. Arba ieškokite adresu: http://195.182.76.101/videov3/Conference/Index/14140

Kalbos tvarkytoja Birutė Žulkutė

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra