Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Sausis
    2021     
 

Telšių rajono savivaldybė: 12 pozicijų aukštyn Lietuvos savivaldybių indekse

Lietuvos laisvosios rinkos institutas šią savaitę paskelbė Lietuvos savivaldybių indeksą 2016. Telšių rajono savivaldybė tarp 54 mažųjų savivaldybių užima 13 vietą.  Keturiasdešimt vieną šalies savivaldybę aplenkęs Telšių rajonas šiemet pasiekė geresnių rezultatų dėl turto valdymo, biudžeto naudojimo, viešųjų pirkimų skelbimo pagal piniginę vertę ir kitų kriterijų.

Su Lietuvos savivaldybių indekso rezultatais supažindina Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.

Apie Lietuvos savivaldybių indeksą

Lietuvos savivaldybių indeksu matuojama, kaip savivaldybė veikia gyventojo atžvilgiu. Vertinama, ar sukuriama palanki konkurencinė aplinka privatiems komunalinių paslaugų teikėjams (tai užtikrina žemesnes kainas vartotojams).

Taip pat atsižvelgiama į transporto, švietimo, sveikatos bei socialinės rūpybos sritis, kuriose vertinamos savivaldybės sudaromos sąlygos privačiam sektoriui bei konkurencijai.

Antra, indekse vertinamas savivaldybės indėlis kuriant palankią aplinką investuotojams ir verslo plėtrai. Trečia, į vertinimą įtraukiamas ir savivaldybės gebėjimas tinkamai organizuoti savo veiklą – administravimas.

Rodikliai, iš kurių sudaromi reitingai

Lietuvos savivaldybių reitingai sudaromi iš rodiklių „Savivaldybė gyventojui“, „Savivaldybė investuotojui“ ir „Savivaldybės valdymas“.

Rodiklyje „Savivaldybė gyventojui“ analizuojamos savivaldybių komunalinės paslaugos, transportas, švietimas, sveikata ir socialinė rūpyba. Gerai vertinama ta savivaldybė, kuri užtikrina gyventojams galimybę rinktis komunalinių paslaugų teikėjus, skatina konkurenciją, užtikrina efektyvų ir kokybišką švietimo bei transporto paslaugų teikimą, gyventojo galimybę rinktis gydymo įstaigą. Taip pat geresnė ta savivaldybė, kurioje mažiau gyventojų gauna pašalpas ir žemesnis nedarbo lygis. Būtent šiame rodiklyje Telšių rajono savivaldybė patenka į geriausių mažųjų savivaldybių dešimtuką - skirta 8 vieta. „Pagal šį rodiklį tik septyniose savivaldybėse gyventojui būtų geriau gyventi, nei Telšiuose. Prasčiau už mus įvertintos 46 mažosios savivaldybės“, – su rezultatu supažindina Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.

Antrajame rodiklyje - „Savivaldybė investuotojui“ geriau vertinamos tos savivaldybės, kuriose pritraukiamos vietinės ir užsienio investicijos bei kuriose didesnis ekonomikos aktyvumas. Šios srities vertinimą taip pat pagerina internetinės svetainės pritaikymas investuotojams ir Konkurencijos įstatymo nepažeidimas.

Šiame rodiklyje Telšių rajono savivaldybė lenkia 33 mažąsias Lietuvos savivaldybes. Lyginant su kaimyninėmis savivaldybėmis (Mažeikių, Akmenės, Šiaulių, Kelmės, Šilalės, Rietavo ir Plungės), Telšių rajono savivaldybės internetinė svetainė www.telsiai.lt pagal patogumą investuotojui įvertinta geriausiai – 10 balų iš 10. Į šią svetainę stengiamasi įkelti verslininkams aktualios informacijos.

Minėtuose kaimyniniuose rajonuose veikia stambios įmonės: Mažeikiuose – AB „ORLEN Lietuva“ (buvusi AB „Mažeikių nafta“), Akmenėje – AB „Akmenės cementas“, Plungėje – UAB „Vičiūnai ir partneriai“ ir t.t. Tad  Telšių rajono savivaldybei atiteko vienas mažiausių materialinių investicijų (932 eurai), tenkančių vienam gyventojui, kiekių 2014 metais. „Telšių rajone kuriasi naujos įmonės, o jau esančios plečia savo veiklą. Tačiau pripažinkime – kuris rajonas nenorėtų daugiau stambių investuotojų, kuriančių darbo vietas ir teikiančių kitos naudos rajonui“, - teigia Saulius Urbonas ir paantrina: „Visgi turime kuo pasidžiaugti: mūsų rajone veiklą pradeda stipri bendrovė, šiemet įsigijusi buvusią bioetanolio gamyklą, įsibėgėja prekybos ir pramogų centro įrengimas buvusioje konservų gamykloje, vedame derybas su Lietuvos kariuomene dėl milijoninių investicijų buvusio karinio miestelio teritorijoje. Po šių verslininkų atėjimo  investicijų pritraukimo rodiklis turėtų ženkliai pagerėti“, – taria Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas. Trečiajame rodiklyje - „Savivaldybės valdymas“ Telšių rajono savivaldybė surinko 54,3 balo iš 100 galimų.

Sumažėjo biudžeto skola

„Bendroje mažųjų Lietuvos savivaldybių įskaitoje Telšių rajono savivaldybė šiemet surinko 63,1 balo iš 100 galimų ir užėmė 13 vietą tarp 54 mažųjų savivaldybių. Rezultatas, lyginant su praėjusių metų, šiemet pagerėjo 12 pozicijų“, - informuoja Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Urbonas.

Lietuvos savivaldybių indekse nurodoma, jog labiausiai rezultatai pagerėjo „Turto valdymo“ ir „Biudžeto“ srityse. Telšių rajono savivaldybė palaipsniui optimizuoja turto valdymą – lyginant su 2014 m., 2015 m. turėjo mažiau nuosavų pastatų ir patalpų, taip pat mažiau nenaudojamo ploto. „Turto valdymo“ sritis įvertinta geriau, nes ženkliai sumažėjo savivaldybės turimų ir/arba nuomojamų lengvųjų automobilių skaičius.

Laisvosios rinkos institutas pažymi, kad Telšių rajono savivaldybė geriau tvarkosi ir „Biudžeto“ srityje – nuo 62,1 proc. 2014 m. iki 57,4 proc. 2015 m. nuo pajamų sumažėjo biudžeto skola.

Kitas šuolį aukštyn lėmęs rodiklis – didesnė dalis viešųjų pirkimų buvo skelbiama (pagal piniginę vertę), čia procentas pakilo nuo 32,1 iki 70,8. Lietuvos savivaldybių indekse pabrėžiama, jog dėl tokio viešųjų pirkimų vykdymo skaidriau naudojamos biudžeto lėšos.

Galimybė pažvelgti į kitų savivaldybių rodiklius

Lietuvos savivaldybių indeksas suteikia galimybę pasilyginti su kaimyninėmis ar panašaus dydžio savivaldybėmis bei galimybę pamatyti, kaip pagal tuos pačius rodiklius atrodo tiek regioniniame, tiek nacionaliniame kontekste. Rodiklių reikšmės atspindi, kokiais aspektais savivaldybė pasirodo geriau ar blogiau nei kitos savivaldybės. Primename, kad Telšių rajono savivaldybė yra tryliktoje vietoje ir bendroje mažųjų savivaldybių įskaitoje pasirodė geriau už keturiasdešimt vieną mažąją šalies savivaldybę.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas, skelbiantis Lietuvos savivaldybių indeksą, lyginant su praėjusiais metais, šiemet patikslino apie ketvirtadalį reitinge naudojamų indikatorių. Visgi pastebima, jog kitais metais, sudarant reitingus, būtų galima pakoreguoti ir tą dalį, kurioje analizuojama 1 000 gyventojų tenkantis užimtų administracijos pareigybių skaičius.

Lietuvos laisvosios rinkos institutas nurodo, jog Telšių rajono savivaldybėje pareigybių skaičius didėjo, tačiau išties šis didėjimas siejamas su kultūros centrų optimizavimu. „Panaikinus Degaičių ir Upynos kultūros centrus, Nevarėnų kultūros centro Buožėnų filialą, reorganizuojant Luokės kultūros centrą, pareigybės perkeltos į seniūnijas. Seniūnijos yra Telšių rajono savivaldybės administracijos padaliniai ir jų darbuotojų skaičius įskaičiuojamas į bendrą administracijos pareigybių skaičių. Kitose savivaldybėse kultūros centrai yra atskiri administraciniai vienetai, tad kultūros  darbuotojų pareigybės neskaičiuojamos į bendrą administracijos darbuotojų skaičių“, - informuoja Telšių rajono savivaldybės administracijos vadovas.

Pažymėtina ir tai, kad į Telšių rajono savivaldybės administracijoje veikia Centralizuotas biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaito skyrius, tad į bendrą administracijos darbuotojų skaičių įeina ir buhalterės, aptarnaujančios biudžetines įstaigas.

 

Telšių rajono savivaldybės administracijos informacija

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
komentarų nėra