Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Sausis
    2021     
 

Telšių rajono savivaldybė – arčiau Jūsų

Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimus įgyvendinanti Administracija kiekvienais metais atlieka svarbiausius visuomenei darbus: pradedant socialinės paramos skyrimu ir baigiant naujų ikimokyklinių grupių steigimu. Parama sportui, verslui, bendruomenėms, senjorams, pagalba jaunoms šeimoms įsigyti pirmąjį būstą, įvairiausių leidimų išdavimas, gyventojų saugumo užtikrinimas, nemokama teisinė pagalba, vaiko teisių apsauga – tai tik maža dalis vietos savivaldos atliekamų funkcijų.

Kviečiame susipažinti su dalimi 2017-ųjų metų Administracijos atliktų darbų.

 

Savivaldybė baigė tvarkyti buvusio karinio miestelio teritoriją

Administracija įgyvendino Europos Sąjungos Struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą, pagal kurį rekonstruota buvusio karinio miestelio teritorija. Čia suformuota 13 naujų sklypų, įrengtos ir rekonstruotos gatvės, šaligatviai, pėsčiųjų bei dviračių takai, pakloti lietaus nuotekų ir gatvių apšvietimo tinklai, nugriauti 8 pastatai, įrengtos dvi transporto priemonių stovėjimo aikštelės, atlikti kiti darbai.

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas pramonės ir verslo aplinkos plėtrai ir kūrimui, buvusio karinio miestelio teritorijoje planuojama įsteigti Pramonės parką. Tai į regioną pritrauktų aukštesnės pridėtinės vertės Lietuvos bei užsienio įmones ir suteiktų palankesnes sąlygas vietos žmonėms vystyti verslą.

Savivaldybės dėmesys švietimui

Priešingai nei dalyje šalies rajonų, telšiškiams tėveliams nereikia laukti eilėse, kol jų vaikai gaus vietą darželyjetenkindama poreikį, 2017 m. Telšių rajono savivaldybė įsteigė naujas ikimokyklinio ugdymo grupes lopšeliuose-darželiuose „Saulutė“ ir Žemaitukas“ bei Žarėnų pagrindinėje mokykloje.

Naujos grupės stengiamos jau kelis metus iš eilės.

Varnių gimnazijoje į naujai suremontuotas patalpas įkeltos dvi priešmokyklinio ugdymo grupės, o Buožėnuose, sutvarkius patalpas, pritaikytas 10,5 val. priešmokyklinio ugdymo modelis, leidžiantis jaunoms šeimoms išlikti darbo rinkoje.

Savivaldybė prisidėjo lėšomis ir dalyvavo Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programų finansavimo konkurse. Padidintos galimybes plėtoti suaugusiųjų švietimo paslaugas, sutelkiant šios paslaugos teikėjus ir kartu formuojant naują suaugusiųjų mokymosi kultūrą rajone.

Ženkliai pasistūmėta į priekį aprūpinant mokyklas kompiuterine įranga bei sutvarkant mokyklų edukacines erdves. Visiems rajono mokiniams nupirkta prieiga prie skaitmeninės bibliotekos, tad mokiniai gali skaityti ir kitaip naudoti per 500 įvairios literatūros kūrinių tekstus.

Telšių rajono savivaldybė orientuota į kūrybingos ir technologijomis besidominčios kartos ugdymą – kiekvienam Telšių rajono penktokui nupirktas mikrovaldiklis „BBC Micro:bit“.

Siekiant gerinti ugdymo sąlygas, įsteigti 8 nauji švietimo pagalbos etatai (specialiojo pedagogo, socialinio pedagogo, pailgintos darbo grupės auklėtojų, auklėtojų padėjėjų, aptarnaujančiojo personalo), inicijuotos naujos pedagoginės psichologinės tarnybos veiklos.

Pernai, kaip ir kiekvienais metais, pagal galimybes remontuotos švietimo įstaigos.

Savivaldybė skatina vaikų globėjus

Telšių rajono savivaldybėje kiekvienais metais priimami svarbūs sprendimai socialinėje srityje. Šių sprendimų įgyvendinimas tapęs pavyzdžiu kitoms šalies savivaldybėms.

Nuo 2015 m. Telšiuose pradėta finansuoti keturių ir daugiau vaikų, netekusių tėvų globos, globa šeimoje. Nuo 2016 m. birželio 30 d. skatinama budinčių globėjų veikla – budintiems globėjams, pasirašiusiems sutartį su savivaldybe, skiriamos įvairios išmokos.

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigaliojo Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimas, kurio vadovaujantis finansuojama 3 ir daugiau tėvų globos netekusių vaikų globa šeimoje. Globėjų šeimai, globojančiai 3 ir daugiau vaikų, pasirašiusiai sutartį su savivaldybe, kiekvieną mėnesį yra mokama: mėnesinė 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio išmoka už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką globėjui už globos organizavimą savo šeimoje ir mėnesinė 4 BSI (152,00 Eur) išmoka už kiekvieną šeimoje globojamą vaiką jo poreikiams tenkinti. Taip pat išmokama vienkartinė įsikūrimo pašalpa šeimai – 4BSI (152,00 Eur) už vieną globojamą vaiką.

Paminėtina ir gyventojų iniciatyva – Telšių rajono gyventojos Jurgita Gargasienė ir Vilma Meškauskienė šiemet sukūrė namus tėvų globos netekusiems vaikams – moterys iš savo lėšų įsigijo 4 kambarių butą ir pritaikė jį gyventi šešiems vaikams.

Savivaldybė kuria geresnes sąlygas sporto bendruomenei

Dalis telšiškių tikriausiai pamena vadinamąją medinukę – krepšinio aikštelę prie Telšių centrinio stadiono. Įgyvendinant Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamą projektą, aikštelė pateko tarp rekonstruojamų statinių.

Siekiant atitikti reikalavimus europinei paramai įsisavinti, krepšinio aikštelė galėjo būti tik rekonstruota. Taip ir buvo padaryta: aikštelė apjuosta sienomis bei stogu ir tapo dengta krepšinio aikštele, kuriai, vietoje medinukės pavadinimo, skirtas skambesnis – „Arena“.

Tačiau arenos, kaip pastato, funkcijų šis statinys negalėjo atlikti dėl savo techninių savybių. „Arena“ pavadinto statinio skirtumas nuo įprastų krepšinio aikštelių buvo tik tas, kad ši po rekonstrukcijos buvo dengta stogu ir sienomis.

Dengta krepšinio aikštelė dėl statinių rekonstrukciją reglamentuojančių įstatymų ir Europos Sąjungos lėšų įsisavinimo subtilybių negalėjo būti šiltinta ir šildoma.

Nacionalinėje krepšinio lygoje rungtyniaujanti krepšinio komanda „Telšiai“ namų rungtynes buvo priversti žaisti Mažeikiuose, nes dengtoje krepšinio aikštelėje šaltuoju metų laiku negalėjo vykti treniruotės ar varžybos, be to, aikštelė neatitiko Lietuvos krepšinio lygos keliamų reikalavimų. Atšalus, 740 sėdimų vietų turinčioje „Arenoje“ negalėjo vykti ir jokie koncertai ar kiti renginiai.

Telšių rajono savivaldybė, rajono sporto ir kultūros bendruomenė turėjo viziją statinį apšiltinti. Net ir iš savo lėšų norėdama atlikti šiuos darbus, Telšių rajono savivaldybė turėjo gauti Centrinės projektų agentūros leidimą. Gavus leidimą, buvo numatytos „Arenos“ remontui reikalingos lėšos ir statinio remontas jau baigiamas, taip suteikiant geresnes sąlygas sporto ir kultūros bendruomenei. 

Savivaldybė mažina stovėjimo vietų stygių

Stovėjimo vietų stygiaus problema aktuali daugumoje šalies savivaldybių. Ne išimtis – ir Telšiai. Kai kuriose Žemaitijos sostinės vietose esančios automobilių stovėjimo aikštelės sausakimšos tiek darbo metu, tiek po jo. Šią problemą sprendžianti Telšių rajono savivaldybė Mažojoje Kalno gatvėje įrengė 28 vietų transporto priemonių stovėjimo aikštelę.

Dar viena aikštelė pernai įrengta prie Regioninės Telšių ligoninės ir čia veikiančių kitų įstaigų.

Dar dvi transporto priemonių stovėjimo aikšteles Telšių rajono savivaldybė įrengė rekonstruodama buvusio karinio miestelio teritoriją: prie Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato esančios naujos aikštelės talpina bemaž pusantro šimto automobilių.

Savivaldybė plėtoja dviračių takų infrastruktūrą

Susisiekimas automobiliu labiausiai pamėgtas ir vertinamas gyventojų, tad Telšių rajono savivaldybės administracija skiria dėmesį tiek gatvių tvarkymui, tiek naujų stovėjimo aikštelių įrengimui. Tačiau miestas pirmiausia turi būti skirtas žmonėms, o ne automobiliams: erdvė neturi būti išskirtinai atiduota tik mašinų judėjimui, o  poreikis judėti gali būti tenkinamas ir kitais susisiekimo būdais. Todėl savivaldybė Telšiuose formuoja alternatyvias ir su automobiliais galinčias konkuruoti susisiekimo sistemas. Viena jų – važiavimas dviračiu.

Mūsų šalyje vis dar vyrauja požiūris, jog jais netinkama važinėti dėl klimato sąlygų, tačiau sėkminga užsienio šalių patirtis rodo, kad klimatas nėra lemiamas faktorius. Priežastis yra kita – nepakankamai išvystyta infrastruktūra. Dėl to Telšių rajono savivaldybė mato poreikį įrengti dar kelis kilometrus pėsčiųjų ir dviračių takų (dalis jų –  kaip jungtis su esamais takais palei  Masčio ežerą, dalis įrengiami rekonstruojant gatves).

Vienas iš Telšių rajono savivaldybės administracijos tikslų – įrengti pėsčiųjų ir dviračių takus aplink visą Masčio ežerą. Tam reikalingos didžiulės lėšos, tad ieškoma galimybių gauti finansavimą, teikiami projektai ir palaipsniui šis tikslas bus pasiektas.

Administracija gauna finansavimą įrengti pėsčiųjų ir dviračių taką nuo Žemaičių muziejaus „Alka“ iki Žemaitijos kaimo buities muziejaus. Finansavimas takui skiriamas pagal Susisiekimo ministerijos priemonę „Pėsčiųjų ir dviračių takų rekonstrukcija ir plėtra“.

Tvarkant Masčio ežero pakrantę, sukuriamos sąlygos verslininkams: pakrantėje veikia maitinimo įstaigos, įkurti vandens pramogų nuomos punktai, šalia ežero neseniai pradėtos teikti viešbučio paslaugos ir kt.

Vienas iš keblumų, su kuriuo, didėjant turistų srautui, susiduria Telšių rajono savivaldybė – kur apgyvendinti vienu metu į rajoną gausiai atvykusius turistus. Todėl būtina pagirti privačias iniciatyvas – pastaraisiais metais verslininkai rajone įkūrė kelias apgyvendinimo paslaugas teikiančias įmones.

Savivaldybė rūpinasi seniūnijų erdvėmis

Investicijos kreipiamos ne tik į Telšių miesto centrą, bet ir miestelius.

Varniai – vienas iš mažiausių šalies miestų, tačiau gausiai lankomas turistų ir garsus savo istorija. Varnių laukia didžiuliai pokyčiai – atsižvelgiant į įvairaus amžiaus ir poreikių gyventojus, bus atnaujinamos Varnių miesto viešosios erdvės.

Projektas rengiamas trimis etapais: bus tvarkoma Varnių Medininkų aikštė ir jos prieigos, taip pat – Varnelės upės pietinė ir šiaurinė pakrantės.  

Pirmasis etapas – Medininkų aikštės atnaujinimas. Čia bus įrengta, vietomis atnaujinta asfalto danga, įrengtos automobilių stovėjimo vietos ir pėsčiųjų–dviračių takai. Aikštėje bus įrengti suoliukai, šiukšliadėžės, šviestuvai, teritorija bus apšviečiama su atskira apskaitos ir valdymo sistema. Atnaujinant Medininkų aikštę, bus įrengta veja, formuojami želdiniai, įrengta vieta kalėdinei eglei.

Ne mažiau darbų bus atlikta įgyvendinant antrąjį ir trečiąjį etapus, kurie bus atliekami Varnelės upės pakrantėse. „Čia, kaip ir Medininkų aikštėje, įrengsime pėsčiųjų-dviračių takus su apšvietimu, taip pat, siekdami užtikrinti gyventojų saugumą ir patogumą, pastatysime tiltą per upę ir palei jį įrengsime laiptelius iš S. Daukanto gatvės. Pietinės ir šiaurinės upės pakrantės šlaitai bus išgrįsti lauko akmenimis, teritorijoje bus suoliukai, šiukšliadėžės, šviestuvai, gėlynai. Pietinėje Varnelės upės pakrantėje įrengsime lauko sceną bendruomenės renginiams, tad varniškiai ir miesto svečiai turės naują, vaizdžią vietą susibūrimams

Savivaldybė taip pat yra parengusi dokumentus tvarkyti Nevarėnų ir Tryškių viešąsias erdves.

Savivaldybė teikia lengvatas verslui

Telšių rajono savivaldybė, norėdama suaktyvinti naujų darbo vietų kūrimą, skatinti savivaldybės verslo plėtrą ir investicijų pritraukimą į Telšių rajoną, Tarybos sprendimu taiko valstybinės žemės nuomos, žemės ir nekilnojamojo turto mokesčių lengvatas (lengvatų suma negali būti didesnė nei investicijų dydžio suma).

Darbo rinkoje remiamų bedarbių, bedarbių, baigusių profesinį mokymą, ir jaunesnių kaip 25 metų bedarbių įsteigtiems verslo subjektams (įmonėms, apibrėžtoms Lietuvos Respublikos smulkaus ir vidutinio verslo įstatyme), pirmaisiais veiklos metais minėti mokesčiai gali būti sumažinami 100 proc., antraisiais – 75 proc., trečiaisiais – 50 proc.

Per pusę mokesčiai gali būti sumažinami įmonėms, apibrėžtoms LR smulkaus ir vidutinio verslo įstatyme, einamaisiais metais įsteigusioms naujų darbo vietų darbo rinkoje papildomai remiamiems asmenims (jeigu su samdomais darbuotojais sudarytos darbo sutartys visai darbo dienai (minėtoje tvarkoje nurodomas privalomas darbuotojų skaičius, metinių pajamų dydis ar įmonės turto balansinė vertė). Teisę į lengvatą taip pat turi einamaisiais metais naujai įsteigtos įmonės (jeigu su samdomais darbuotojais sudarytos neterminuotos darbo sutartys visai darbo dienai): kaimiškose vietovėse pirmaisiais metais nuo minėtų mokesčių atleidžiami 100 proc., antraisiais metais – 50 proc.; miesto teritorijoje – 50 proc. Taip pat lengvata gali būti skiriama verslo subjektams, einamaisiais metais investavusiems į savivaldybės teritorijos tvarkymą arba infrastruktūrą, kai sutvarkyta teritorija arba sukurta (atnaujinta) infrastruktūra yra visuomeninės paskirties naudojimo teritorija ir neįeina į įmonės ar privačių asmenų naudojamą žemės valdą (pagal susitarimus su Savivaldybės administracija), priklausomai nuo investicijos dydžio.

Telšių rajono savivaldybė rajono gyventojų verslumą skatina kiekvienais metais tvirtindama fiksuotus pajamų mokesčio ir lengvatų dydžius veiklai, kuria gali būti verčiamasi turint verslo liudijimus.

Taip pat numatytos įvairios lengvatos įsigyjantiems verslo liudijimą. Tarkime, neįgaliems asmenims, kurie yra nedarbingi ar iš dalies darbingi, kuriems nustatytas vidutinis, sunkus ar lengvas neįgalumo lygis, nedidelių, vidutinių ar didelių specialiųjų poreikių dydis, taikoma 100 proc. lengvata; mokiniams ar studentams - 50 proc., tėvams (įtėviams), auginantiems tris ar daugiau vaikų iki 18 metų ar vyresnius, kurie mokosi ar studijuoja – 50 proc. ir t. t.

Pagal Telšių rajono savivaldybės tarybos patvirtintą tvarką reklamos davėjai, vykdantys veiklą pirmuosius metus, nuo įmonės įregistravimo juridinių asmenų registre, atleidžiami nuo  vietinės rinkliavos už leidimo įrengti išorinę reklamą išdavimą. Manome, kad toks atleidimas nuo mokesčio pradedančiam verslininkui taip pat yra šioks toks finansinis palengvinimas.

Taip pat Telšių rajono savivaldybės taryba savo sprendimu yra patvirtinusi Smulkiojo ir vidutinio verslo bei kaimo plėtros programą. Paramą gali gauti smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai – jiems gali būti kompensuojamos įmonės įregistravimo išlaidos, kompensuojamos palūkanos už paskolas, parama gali būti skiriama parodoms, renginiams, konferencijoms ir seminarams organizuoti, leidiniams leisti.

Raginame gyventojus pasinaudoti nurodytomis galimybėmis ir kreiptis į Telšių rajono savivaldybės administraciją (Žemaitės g. 14, Telšiai, prašymą užpildyti pas „vieno langelio“ principu gyventojus aptarnaujančias specialistes).

Skaitytojams primename, jog Laisvosios rinkos institutas jau septintą kartą buvo sudaręs Lietuvos savivaldybių indeksą, kuriame Telšių rajono savivaldybei skirta 17 vieta iš 54 mažųjų Lietuvos savivaldybių. Tarp geriausiai įvertintų – „Mokesčių“ sritis: Laisvosios rinkos institutas konstatavo, jog Telšių rajono savivaldybė yra nustačiusi mažesnį nei vidutinį pagrindinį nekilnojamojo turto mokesčio tarifą (0,5 proc., lyginant su 0,7 proc. vidurkiu). Laisvosios rinkos institutas taip pat pažymi, jog žemės ir pajamų mokesčiai už verslo liudijimus Telšių rajone taip pat žemesni, nei vidutiniai. Rodiklių grupėje „Investuotojui“ Telšių rajono savivaldybė taip pat pasiekė gerų rezultatų: lenkia 37 savivaldybes. Šioje grupėje vertinami mokesčiai bei investicijos ir plėtra – vietinių ir užsienio investicijų pritraukimas, ekonomikos aktyvumas ir kt.

Trumpai – apie skyrių veiklą

Telšių rajone yra 1 941 kilometras vietinės reikšmės kelių. Juos prižiūrinti Telšių rajono savivaldybės administracija atlieka vieną iš sudėtingiausių užduočių Lietuvoje, nes šis ilgis kilometrais yra trumpesnis tik už Vilniaus rajono savivaldybės.

Statybos ir urbanistikos skyrius praėjusiais metais įgyvendino 2017 metų Kelių priežiūros ir plėtros programą: atliktas remontas Telšių miesto Geležinkelio, Beržų Anulėnų, Tryškių, Sedos, Žarėnų, Ąžuolyno gatvėse; Degaičių sen. Dimaičių k. Parko, Degaičių k. Anulėnų gatvėse ir kelyje Dg-47; Ryškėnų k. Spindulio gatvėje; Upynos k. Kaštonų gatvėje; Pavandenės mstl. Biržulio gatvėje; Tryškių mstl. Beržų gatvėje; Varniuose, Vytauto gatvėje, įrengė pėsčiųjų takus; Telšiuose, Kalno g. – automobilių stovėjimo aikštelę ir kt.  Statybos ir urbanistikos skyrius pernai parengė daugiau kaip 20 projektavimo užduočių; daugiau kaip 120-yje objektų parengė statybos projektų pirminę techninę dokumentaciją; vykdė 49 objektų statinių techninė priežiūrą; atliko 123 mažos vertės viešųjų pirkimų konkursus; išdavė 199 statybą leidžiančius dokumentus ir t.t.

Telšių mieste ir rajone vis dar yra daugybė kelių ir gatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų, kuriuos turime sutvarkyti. Apmaudu, bet poreikis yra didesnis už finansines galimybes, tačiau problemos Savivaldybei yra žinomos ir palaipsniui bus išspręstos.

Strateginio planavimo ir investicijų skyrius, be kitų funkcijų, pernai pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą pateikė 10 projektų paraiškų, pagal 2014–2020 metų kaimo plėtros programą – 5 paraiškas, pagal Aplinkos apsaugos rėmimo programą – 3 paraiškas, taip pat  parengė 17 investicinių projektų, pateikė 8 projektinius pasiūlymus ir kt.

Ekonomikos ir turto valdymo skyrius, be įvairiausių kitų funkcijų, dirba su socialinio būsto prašančiais ar jį turinčiais asmenimis. Pernai šis skyrius gavo 54 asmenų (šeimų), pageidaujančių išsinuomoti socialinį būstą, prašymus, išnuomota 19 socialinės paskirties būstų (48 asmenys). Šis skyrius taip pat atsakingas už paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti, už aukciono būdu parduodamą nekilnojamąjį turtą ir kt.

Centralizuoto biudžetinių įstaigų buhalterinės apskaitos skyrius pernai apskaitė 49 Telšių rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų lėšas ir turtą ir sėkmingai įgyvendino metinio veiklos plano rezultatus, Buhalterinės apskaitos skyrius pernai apskaitė Savivaldybės  tarybos, administracijos ir  Telšių rajono savivaldybės administracijos seniūnijų lėšas pagal  Telšių rajono savivaldybės 2017–2019 metų strateginio veiklos plano programas.

Teisės ir administravimo skyrius atlieka įvairiausias funkcijas: viešina administracijos veiklą, tvarko personalo, ūkinius, archyvo reikalus, atlieka viešuosius pirkimus ir t.t. Pernai 419 asmenų suteikta pirminės teisinės pagalbos konsultacijų, 340 asmenų padėta surašyti prašymų ir užpildyti Metines pajamų ir turto deklaracijas antrinei teisinei pagalbai gauti. Atstovauta Savivaldybės ir Administracijos interesams visų instancijų Lietuvos Respublikos teismuose, ruošti procesiniai dokumentai.

2017 metais Savivaldybės biudžetas buvo tikslinamas 7 kartus, lyginant su 2016 metais – dviem kartais mažiau. Metų eigoje Savivaldybė gavo tikslines lėšas iš Valstybės biudžeto bei ES struktūrinių fondų ir kitos tarptautinės paramos, buvo surinkta 1100,7 tūkst. Eur (+5,9 proc.) daugiau pajamų į biudžetą negu prognozuota.  Savivaldybės paimtos paskolos grąžintos laiku ir savivaldybė nepatyrė jokių papildomų išlaidų dėl paskolų ir palūkanų mokėjimo.

2017-ieji įdomūs vertinant Civilinės metrikacijos skyriaus funkciją registruojant gimimo ir mirties įrašus: vertinant paskutinį dešimtmetį, pernai rajone užregistruota mažiausiai mirčių – 585 ir mažiausiai gimimų – 421 nuo 2007-ųjų.

 

Su detalia Telšių rajono savivaldybės administracijos ataskaita galite susipažinti interneto svetainėje www.telsiai.lt

 

Telšių rajono savivaldybės naujienas kviečiame skaityti interneto svetainėje www.telsiai, Telšių rajono savivaldybės socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje (Telšių rajono savivaldybė.


SKAISTĖ SADONYTĖ

Vyriausioji specialistė

El. p. skaiste.sadonyte@telsiai.lt      
Tel.: (8 444) 22365


Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas: