Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Gruodis
    2018     
 
Savaitės klausimas
 
 

Dienos klausimas

peržiūrėti rezultatus
Pasiūlykite savo klausimą
 

LR Seimo narys

Valentinas Bukauskas

PARAŠYTAS VIENUOLIKTASIS NACIONALINIS DIKTANTAS

 

 

 

 

 

PARAŠYTAS VIENUOLIKTASIS NACIONALINIS DIKTANTAS

Kovo 2 d. 453 Telšių rajono gyventojai organizuotai rašė Nacionalinį diktantą: 394 moksleiviai ir 59 suaugusieji. Pati aktyviausia dalyvė – Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazija (118 moksleivių ir 6 mokytojai), Telšių „Germanto“ progimnazijoje rašė 89 dalyviai, deja, nepranešta, kiek iš jų suaugusiųjų, Luokės Vytauto Kleivos gimnazijoje 40 moksleivių ir 12 suaugusiųjų, Telšių „Atžalyno“ progimnazijoje 39 moksleiviai ir 2 mokytojai, Telšių „Ateities“ progimnazijoje 38 moksleiviai ir 3 suaugusieji, Telšių  Žemaitės gimnazijoje 35 moksleiviai. 32 Telšių „Džiugo“ gimnazijos moksleiviai, kuriems nebuvo suteikta galimybė rašyti mokykloje, atėjo į Telšių rajono savivaldybės administracijos Didžiąją salę ir rašė kartu su suaugusiaisiais. Šaunuoliai gimnazistai. Tik gaila, kad pati gimnazija nepanoro organizuoti šios gražios akcijos. Juk pakanka tik turėti interneto arba radijo ryšį. Visiems pavyzdžiu gali būti Buožėnų mokykla-darželis, kasmet rašantis diktantą. Nestebina joje rašę 3 suaugusieji, bet jėgas išmėgino ir 3 mokiniai. Žinoma, tekstas per sunkus pradinukams, kaip ir daugeliui vyresnių mokinių. Bet jie dalyvavo! Taip paprastas diktanto rašymas tampa puikia pilietiškumo ugdymo mokykla. Jau daug metų Nacionalinio diktanto rašymo tradicijas puoselėja Telšių Karolinos Praniauskaitės bibliotekos Tryškių filialas. Tai vienintelė Telšių rajono biblioteka, kurioje vyko ši akcija ir joje dalyvavo net 13 suaugusiųjų. Tiek pat suaugusiųjų diktantą rašė ir Telšių rajono savivaldybės administracijos Didžiojoje salėje, kurioje rinkosi ir pirmą kartą nusprendę dalyvauti, ir jau patyrę diktantų rašytojai. Visus vienuolika diktantų čia rašė 2 dalyvės: lopšelio-darželio „Mastis“ pedagogė Janina Jankauskienė ir  Telšių ligoninės gydytoja Renė Gudauskienė. Tik po vieną praleido lopšelio-darželio direktorė Danutė Popovič ir Telšių PSPC gydytoja odontologė Gražina Jonušienė. Savivaldybės administracijai atstovavo 4 Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus valstybės tarnautojos. Deja, darbo dieną daugelis norėjusiųjų rašyti negalėjo atvykti, o ir darbo vietoje visą valandą skirti Nacionaliniam diktantui mažai kas gali. Todėl labai džiugu, kad pirmą kartą Telšių rajone dalyvavo atskiras darbo kolektyvas – Telšių apskrities vyriausiajame policijos komisariate rašė 6 darbuotojai.
Vienuoliktajam diktantui parinktas Juliaus Sasnausko tekstas „Vienkartinumas“. Daugeliui rašiusiųjų jis pasirodė labai prasmingas ir nesunkus. Kaip visada, tekste daug žodžių, kuriuos reikia rašyti su nosinėmis raidėmis. Šįkart ne vienas sudvejojo ir dėl žodžių, rašomų didžiąja raide iš pagarbos, įterpinių ir sudėtingų šalutinių sakinių skyrybos.
Šis renginys nėra tik raštingiausiųjų konkursas, nors jame ir galima tapti nugalėtoju. Rašydami Nacionalinį diktantą, parodome, kokia svarbi mums gimtoji kaba, jos raštas, net lietuviška abėcėlė, dėl kurios taip ilgai mūsų protėviams teko kovoti, su kuria susijęs ir tautos savimonės formavimasis, ir kelias į valstybės atkūrimą. Nieko tokio, jei daug rašybos ir skyrybos taisyklių jau užmiršome. Diktantas daugelį paskatina vėliau, kai tekstas paskelbiamas, pasidomėti, kaip rašomas vienas ar kitas žodis, ką skiriame ar atskiriame kableliais.

Telšių rajono savivaldybės administracijos kalbos tvarkytoja Birutė Žulkutė

Originalus diktanto tekstas čia. http://diktantas.lt/news/Nacionalinio-diktanto-tekstas-Sasnauskas

Diktanto tekstas su skyrybos ypatumų paaiškinimais čia. http://www.vlkk.lt/naujienos/kitos-naujienos/diktantas-vienkartinumas-su-skyrybos-paaiskinimais

Diktanto tekstas su rašybos ypatumų paaiškinimais čia. http://www.vlkk.lt/naujienos/kitos-naujienos/diktantas-vienkartinumas-su-rasybos-paaiskinimais

 

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook