Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Sausis
    2021     
 

Mero pavaduotojas Kęstutis Gusarovas: Dalykinis kostiumas ar pareigos manęs nekeičia

Sukako dveji metai nuo Kęstučio Gusarovo paskyrimo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotoju. Ta proga – atviras ir nuoširdus pokalbis apie ilgametį darbą savivaldybėje, bendravimą su kolegomis, nuveiktus darbus ir nuoširdų rūpestį gimtuoju Telšių rajonu. 

Telšių rajono savivaldybėje dirbate ilgiausiai iš vadovų – nuo 2006 metų sausio 26 dienos. Kaip per šiuos metus keitėsi vietos savivalda ir tuo pačiu – Telšių rajonas? 

Savivaldybės atlieka daugybę funkcijų – nuo socialinių paslaugų planavimo ir teikimo iki įvairiausių leidimų išdavimo. Truktume pusdienį, kol išvardintume visas savivaldybėje teikiamas paslaugas. Anuomet, prieš dvylika metų, sistema nebuvo taip išvystyta. Galiu pasidžiaugti, kad savivaldybės kuo toliau, tuo labiau tarnauja žmogui. Pagal išgales remiame įvairių organizacijų iniciatyvas, teikiame lengvatas verslui, plėtojame paramą kukliau gyvenantiems, teikiame paslaugas internetu ir t.t. Pokyčius rajone per šiuos dvylika metų pastebime kiekvienas iš mūsų.

Tikrai turime kuo pasidžiaugti tiek mieste, tiek kaimiškose seniūnijose. Įgyvendinome apie šimtą iš Europos Sąjungos fondų lėšų finansuojamų projektų, į rajoną investuota keliasdešimt milijonų eurų. Apmaudu tai, kad dažnai pamirštame pasidžiaugti šiais pokyčiais ir galvojame, kad viskas įvyko savaime. Išties kiekvieną darbą atlieka Telšių rajono savivaldybės darbuotojai, o iki galutinio rezultato tenka nueiti ilgą kelią.

Akimirka iš K. GusarovO paskyrimo Telšių rajono savivaldybės mero pavaduotoju. 

Kaip apibūdintumėte savo kolektyvą – Telšių rajono savivaldybės darbuotojus? Nors požiūris į savivaldos personalą keičiasi, visuomenėje vis dar tenka išgirsti, jog savivaldybėse dirba biurokratai.

Tai – iš senų laikų susiformavęs įvaizdis, kuris vis dar kiša mums koją. Išties savivaldybių darbuotojai dirba daug ir atsakingai ir ta kasdienybė nėra tokia lengva, kaip kartais atrodo iš šono. Dalis darbuotojų Telšių rajono savivaldybėje dirba po 20 metų ir daugiau. Įvertiname jų patirtį ir indėlį į savivaldos augimą, suteikiame galimybę kelti kvalifikaciją mokymuose.

Tačiau kita dalis darbuotojų neatlaiko krūvio ir po kelių mėnesių išeina iš darbo. Surasti naują specialistą taip pat nelengva – konkursuose pastaruoju metu dalyvauja tik po vieną kandidatą, kartais – du ar tris. Tam įtakos gali turėti patobulinta valstybės tarnautojų atrankos sistema, darbo užmokesčio privalumai privačiame sektoriuje.

Vienodai vertiname tiek jauno žmogaus idėjas ir iniciatyvumą, tiek vyresnio darbuotojo patirtį. Vidutinis Telšių rajono savivaldybės darbuotojų amžius – 49 metai, daugiausia darbuotojų pas mus – tarp 55-59 metų amžiaus (83 specialistai).  Jaunų darbuotojų turime mažiausiai – iki 29 metų amžiaus – 17, iki 34 metų – 38, iki 39 metų – 33.

Kiekvienas darbuotojas yra individualus, skiriasi profesiniais ir bendravimo gabumais. Mums, vadovams, svarbu išmanyti personalo valdymą: laiku pastebėti gabų žmogų ir tinkamai jį įvertinti, atitinkamai elgtis ir su mažiau motyvuotu darbuotoju. 

Visus dvylika metų dirbate vadovaujamose pareigose: nuo 2006 metų – Administracijos direktoriaus pavaduotoju, nuo 2016 metų – mero pavaduotoju. Kaip apibūdintumėte save, kaip vadovą?

Pažvelgti į save iš šono man gana sudėtinga, nes save pačius dažnai įsivaizduojame kitaip, nei aplinkiniai.

Manau, kad man gelbsti gebėjimas kritiškai ir objektyviai žvelgti į save, savo poelgius bei darbus, bendravimą su kolektyvu. Jei norime atitinkamo rezultato iš darbuotojų, patys turime rodyti puikų pavyzdį.

Daug skaitau, domiuosi žmonių psichologija, personalo valdymu, stengiuosi žengti koja kojon su moderniu pasauliu.

Telšių rajono savivaldybė iš biudžeto lėšų skatina asmenis, kurie rūpinasi tėvų globos netekusiais vaikais. Kuruojate socialinę sritį, papasakokite plačiau apie šią, pavyzdį kitoms šalies savivaldybėms, rodančią iniciatyvą.

Nuo 2015 m. pradėjome finansuoti keturių ir daugiau vaikų, netekusių tėvų globos, globą šeimoje. Šeimai, globojančiai 4 ir daugiau vaikų ir pasirašiusiai sutartį dėl globos organizavimo, buvo skiriamos šios išmokos: vienkartinė 4BSI (152,00 Eur) įsikūrimo pašalpa už vieną kuriamą globos vietą; mėnesinė 2 minimalių mėnesinių algų dydžio išmoka globėjui už globos organizavimą savo šeimoje ir mėnesinė 4 BSI (152,00 Eur) išmoka už kiekvieną šeimoje globojamą vaiką jo poreikiams tenkinti. Telšių rajone 2017 m. buvo 6 šeimos, kuriose globojami 30 tėvų globos netekusių vaikų, iš jų 27 nustatyta nuolatinė globa (rūpyba). 

Nuo 2016 m. birželio 30 d. skatiname budinčių globėjų veiklą. Budintiems globėjams, pasirašiusiems sutartį su savivaldybe, taip pat skiriamos įvairios išmokos. Šiuo metu Telšių rajone nėra globėjų, norinčių tapti budinčiais globėjais, tad skatinu visus šiam kilniam darbui.

Nuo 2018 m. sausio 1 dienos įsigaliojo Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimas, kurio vadovaujantis finansuojama 3 ir daugiau tėvų globos netekusių vaikų globa šeimoje. Globėjų šeimai, globojančiai 3 ir daugiau vaikų, pasirašiusiai sutartį su savivaldybe, kiekvieną mėnesį yra mokama: mėnesinė 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio išmoka už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką globėjui už globos organizavimą savo šeimoje ir mėnesinė 4 BSI (152,00 Eur) išmoka už kiekvieną šeimoje globojamą vaiką jo poreikiams tenkinti. Taip pat išmokama vienkartinė įsikūrimo pašalpa šeimai – 4BSI (152,00 Eur) už vieną globojamą vaiką. Nuo 2018 m. sausio 1 dienos pasirašytos sutartys su 11 šeimų, kuriose globojami 39 tėvų globos netekę vaikai.

Jūs taip pat kuruojate švietimo sritį, kurioje vyksta nuolatinis judėjimas, pokyčių reikalauja besikeičiantys visuomenės poreikiai, pakitusios nuostatos politikoje, ekonomikoje, socialinėje, kultūrinėje srityse. Kokie svarbiausi praėjusių metų darbai švietime?

Darbų švietime atlikta išties daug ir prasmingų, ilgai trukčiau visus juos išvardinti, tad pasistengsiu trumpai.  

Priešingai nei dalyje šalies rajonų, telšiškiams tėveliams nereikia laukti eilėse, kol jų vaikai gaus vietą darželyjetenkindami poreikį, 2017 m. įsteigėme naujas ikimokyklinio ugdymo grupes lopšeliuose-darželiuose „Saulutė“ ir Žemaitukas“ bei Žarėnų pagrindinėje mokykloje. Naujas grupes stengiame jau kelis metus iš eilės.

Galime pasidžiaugti, kad Varnių gimnazijoje į naujai suremontuotas patalpas įkeltos dvi priešmokyklinio ugdymo grupės, o Buožėnuose, sutvarkius patalpas, pritaikytas 10,5 val. priešmokyklinio ugdymo modelis, leidžiantis jaunoms šeimoms išlikti darbo rinkoje.

Rūpinamės ir suaugusiųjų švietimu – savivaldybė prisidėjo lėšomis ir dalyvavo Neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programų finansavimo konkurse. Padidintos galimybes plėtoti suaugusiųjų švietimo paslaugas, sutelkiant šios paslaugos teikėjus ir kartu formuojant naują suaugusiųjų mokymosi kultūrą rajone.

Ženkliai pasistūmėta į priekį aprūpinant mokyklas kompiuterine įranga bei sutvarkant mokyklų edukacines erdves. Visiems rajono mokiniams nupirkta prieiga prie skaitmeninės bibliotekos, tad mokiniai gali skaityti ir kitaip naudoti per 500 įvairios literatūros kūrinių tekstus.

Telšių rajono savivaldybė orientuota į kūrybingos ir technologijomis besidominčios kartos ugdymą – kiekvienam Telšių rajono penktokui nupirktas mikrovaldiklis „BBC Micro:bit“.

Siekiant gerinti ugdymo sąlygas, įsteigti 8 nauji švietimo pagalbos etatai (specialiojo pedagogo, socialinio pedagogo, pailgintos darbo grupės auklėtojų, auklėtojų padėjėjų, aptarnaujančiojo personalo), inicijuotos naujos pedagoginės psichologinės tarnybos veiklos.

Pernai, kaip ir kiekvienais metais, pagal galimybes tvarkėme švietimo įstaigas.

Minėjote, kad vis dar sunku atsikratyti neigiamais stereotipais grindžiamo savivaldybių įvaizdžio. Kokiomis priemonėmis galima keisti žmonių suvokimą ir savivaldybių veiklos vertinimą?

Visi teigiami pokyčiai įmanomi tik sunkiu darbu. Jei šnekėsime, kokie esame geri, bet mūsų žodžiai ir poelgiai skirsis, gyventojai ir toliau mūsų veiklą vertins su kartėliu. Žmogus privalo gerai jaustis Telšių rajono savivaldybėje, su juo turi būti elgiamasi mandagiai, suteikiamos visos įmanomos paslaugos. Gal ir per skambiai pasakysiu, bet savivaldybių darbuotojai turi tarnauti žmogui. Tik savo darbštumu, kompetencija ir bendravimo gabumais mes rasime kelią į žmonių širdis.

Padėti žmogui privalome įvairiose gyvenimo sferose. Netgi stengiamės, kad po darbų žmogui būtų suteikti galimybė dalyvauti kultūriniame gyvenime: remiame meno kolektyvus, iš dalies finansuojame kolektyvų koncertinių rūbų bei muzikos instrumentų įsigijimą. Štai pernai iš dalies finansavome 50 kultūrinės veiklos projektų, skirtų stiprinti vietinį ir tarptautinį kultūrinį bendradarbiavimą, skatindami vyresnio amžiaus žmonių visuomeninę veiklą, finansavome 15 projektų.

Kuruojate įvairias sritis, esate Stebėtojų tarybos, Verslo ir ekonomikos komiteto narys, Kultūros ir meno tarybos pirmininkas, dalyvaujate įvairiose darbo grupėse. Kaip apibūdintumėte įprastą savo darbo dieną? Ar lieka laiko bendrauti su rajono žmonėmis?

Įprasta darbo diena prasideda nuo pasitarimo pas merą ar administracijos vadovus, kartu ieškome problemų sprendimų būdų, aptariame idėjas. Po to visą dieną tęsiasi susitikimai, pasitarimai, darbas su dokumentais, gyventojų priėmimas ir t.t.

Gyventojai dažniausiai mato tik gautinius savivaldos sprendimus ar darbų rezultatą, o kas vyksta iki to – nežino. Kiekviena sritis, kiekvienas pokytis ar naujovė reikalauja daug diskusijų, paieškų, derinimų su kitomis įstaigomis.  Vieną valandą sprendžiame dėl vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą, kitą – dėl išmokų už globojamus vaikus, trečią svarstome biudžeto projektą, ketvirtą – šilumos ūkio perspektyvas ir t.t.

Štai šiemet planuojame kompleksiškai peržiūrėti vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatus. Ruošiamasi Telšių rajono savivaldybės tarybai pateikti teisingiau parinktus rinkliavos parametrus ir tiksliai apskaičiuotus dydžius, pagrindinį dėmesį skiriant UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ praėjusių metų rezultatams ir socialiai atsakingai krypčiai. Peržiūrint nuostatus bus atsižvelgiama į 2018 metais atliekamo veiklos audito išvadas, iš UAB „Telšių regiono atliekų tvarkymo centras“ bus reikalaujama pateikti visus įmanomus duomenis apie atliekų turėtojus ir srautuose susidarančių atliekų kiekius.  

Taip ir praeina eilinė darbo diena, kartais bėgte bėgi, bet net nespėji atlikti visų darbų ir tenka juos perkelti į kitą dieną. Be įvairiausių formalumų, stengiuosi skirti kuo daugiau dėmesio žmonėms. Nesu „kabinetinis“ vicemeras ir nuo realybės neatitrūkstu būtent dėl bendravimo su rajono gyventojais. Nėra buvę dienos ar savaitės, kad neišvažiuočiau į miestą ar kaimus padėti spręsti problemų ar tiesiog susipažinti su situacija gyvai. Vien iš žmogaus skundo ar prašymo tikrosios esmės nesuvoksi, reikia pamatyti, pajausti. Dalykinis kostiumas ar pareigos nekeičia manęs – esu nuoširdus žmogus ir, jei tik turėsiu galimybę, pasistengiu padėti.

Ko palinkėtumėte rajono žmonėms?

Svarbiausia – sveikatos, darnos šeimose ir kolektyvuose. Linkiu ir toliau dirbti kartu su mumis, nes tik bendraudami ir bendradarbiaudami mes pasieksime visam rajonui naudingų rezultatų.

Tegul šie, Lietuvos valstybės atkūrimo 100-osios sukakties metai Jums, mieli rajono žmonės, tampa naujų idėjų ir tikslų metais!

Dėkojame už pokalbį!

 

Skaistė Sadonytė, tel. nr. 8 444 22365

el. p. skaiste.sadonyte@telsiai.lt

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas: