Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272829300102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506
Gruodis
    2018     
 
Savaitės klausimas
 
 

Dienos klausimas

peržiūrėti rezultatus
Pasiūlykite savo klausimą
 

LR Seimo narys

Valentinas Bukauskas

SKAITYMO MARATONAS

APIE 100 ĮVAIRIŲ KARTŲ TELŠIŠKIŲ DALYVAVO SKAITYMO MARATONE, SKIRTAME VALSTYBĖS ATKŪRIMO ŠIMTMEČIUI 

Vasario 21-ąją, Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, Telšių rajono savivaldybės administracijos salėje vyko skaitymo maratonas „Simonas Daukantas ir Justinas Staugaitis. Jie svajojo ir kūrė Lietuvą“. Šis skaitymo maratonas – ne meninio skaitymo konkursas, jame dauguma skaitė nepasirengę iš anksto: patys mažiausieji, dar mokyklos nelankantys, ir skiemenimis, ir jau sklandžiai, kai kam iš moksleivių ir suaugusiųjų pirmą kartą matomą tekstą pavyko perskaityti net su intonacija. O tekstai tikrai sunkūs, ypač Simono Daukanto: daugybė dabar jau nebevartojamų žodžių, kurie ir prieš 200 metų buvo reti, keistos senoviškos gramatinės formos, neįprasta sakinių konstrukcija. Kiekvienas skaitė kaip mokėjo ir vėliau džiaugėsi, kad taip smagu buvę, patys to nesitikėję. Maratonas truko 6 valandas ir 16 minučių, iš viso skaitė apie 100 įvairaus amžiaus dalyvių: darželinukų, mokinių, pensininkų, valstybės tarnautojų, namų šeimininkių, mokytojų...
  Drąsiai prie mikrofono sėdo lopšelių-darželių „Berželis“ ir „Eglutė“ vaikučiai, jų auklėtojos ir net mamos. Nors kai kurie mažieji dar skaitė skiemenimis, laukiantieji savo eilės skaityti neiškentė neploję. Renginyje pasigesta mokinių, jie šią savaitę atostogavo. Vienas kitas skaitė kartu su mamomis ar močiutėmis, o štai iš „Germanto“ progimnazijos atėjo visas būrelis kartu su mokytojomis Vida Levanauskiene, Loreta Stulgiene, Daiva Liutkute, Jovita Skukauskiene, kuri skaitė kartu su sūnumi Nojumi. Šios mokyklos ketvirtokas Jokūbas Kinčius skaitė su mama Loreta. Mamos, močiutės su vaikais ir vaikaičiais bene labiausiai džiugino akį. Juk ir Simonas Daukantas pirmojoje savo knygoje „Darbai senųjų lietuvių ir žemaičių“ rašė: „...ne dėl mokytų vyrų ir galvočių, bet dėl tų motinų rašiau, kurios geba savo vaikams darbus jų bočių prabočių pasakoti.“
Todėl tikrai džiugu buvo klausytis, kaip skaito „Atžalyno“ progimnazijos antrokė Gustė Gintalaitė su močiute Ilma, šeštokas Karolis Pocius su mama Jolita, trečiokas Jokūbas Stasiulis su mama Laura. O antrą kartą maratone dalyvaujantis Vincento Borisevičiaus gimnazijos penktokas Dominykas Simaitis ne tik paskaitė, bet ir nesutriko prieš Lietuvos televizijos kamerą – davė savo pirmąjį interviu televizijai. Šiemet jis dalyvavo su mama ir pirmoku broliu Augustu. Maratone dalyvavo ir šios mokyklos vokiečių bei rusų kalbų mokytoja Vilija Juknevičienė. Gražų pavyzdį auklėtiniams ir jų tėveliams parodė lopšelio-darželio direktorė Irena Daubarienė, ji skaitė su savo mama Irena Jankauskiene. Abi ir pernai dalyvavo skaitymo maratone. Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos bibliografinio aptarnavimo skyriaus vedėja Julita Švėgždavičienė perskaitė 1938 metais išleistos Telšių kunigų seminarijos profesoriaus Antano Simaičio knygos „Krikščionių senovė“ įžangą (laišką), parašytą vyskupo Justino Staugaičio. 
Čia išsakytos mintys aktualios ir šiandien. Pastaba įžangos pabaigoje puikiai iliustruoja, koks platus buvo vyskupo akiratis: Justinas Staugaitis pagyrė autorių už gražią lietuvių kalbą, pridėdamas, kad tai veikalą daro dar vertingesnį.Šis Lietuvių kalbos dienų renginys skirtas dviem šimtmečiams. Lygiai prieš 200 metų, 1818-aisiais, būdams 25-erių, žemaitis Simonas Daukantas apsisprendžia visą savo gyvenimą skirti lietuvių tautai telkti. Kaip po 100 metų sakė Telšių vyskupas Justinas Staugaitis, lietuvių tautos tada dar nebuvo, buvo liaudis. Tai liaudžiai reikėjo įkvėpti pasitikėjimo, pasididžiavimo savo praeitimi, kad ji taptų tauta. Simonas Daukantas, siekdamas šio svarbiausio ir gal vienintelio gyvenimo tikslo, perėjo studijuoti į su istorija susijusį fakultetą, baigęs Vilniaus universitetą sugebėjo įsidarbinti Rusijos archyvuose, kur buvo saugoma carinės valdžios pagrobta Lietuvos Metrika ir kiti istoriniai dokumentai, labai rizikuodamas vogte išvogė iš jų istorinę medžiagą apie Lietuvos praeitį ir rašė knygas. 
Net ir nespausdinti jo raštai plito po Lietuvą ir už jos ribų (nors pats autorius, bijodamas carinės valdžios persekiojimo, beveik niekam jų nerodė) padarė didžiulę įtaką to meto ir vėlesniems šviesuoliams.Greičiausiai ir Antaną Baranauską, tuo metu kaip tik studijavusį Varnių kunigų seminarijoje, vyskupas Motiejus Valančius bus supažindinęs su Simono Daukanto romantiniu Lietuvos miško aprašymu. Antanas Baranauskas per dvejas vasaros atostogas parašo poemą „Anykščių šilelis“. 1918-ieji. Lietuviai jau prieš kelis dešimtmečius garsiai skelbia, nors net knygos lietuviškais rašmenimis ilgai buvo uždraustos, esą tauta. Susiklosčius labai sudėtingoms, tačiau palankioms istorinėms aplinkybėms, 20 drąsiausių tautos atstovų paskelbia, kad atkuriama nepriklausoma Lietuvos valstybė. 

Vienas tų vyrų buvo jau daug nuveikęs Lietuvos labui suvalkietis kunigas Justinas Staugaitis, kuris 1926 metais tampa pirmuoju Telšių vyskupu. Mūsų krašte jis nuveikia daug didelių darbų ir parašo romaną „Tiesiu keliu“, kurio nemaža dalis skaitymo maratone ir buvo perskaityta. Daug maratono dalyvių sakė skaitydami romano ištraukas ir klausydami, kaip kiti skaito, geriau supratę, kaip brendo lietuvių tauta, kokie žmonės ir kaip ją vedė į Nepriklausomybę. O kai kas įtarė, kad romano veikėjų prototipais galėję būti ir mūsų protėviai, 30-ųjų telšiškiai. Juk romanas buvo parašytas Telšiuose.

  

Skaitymo maratono organizatorė Birutė Žulkutė

Taip pat skaitykite:
Atgal Spausdinimo versija Archyvas
Dalintis
Facebook